Vzácne izbové rastliny

Ak ste nadšencom izboviek, viete ako pestovať rôzne druhy rastlín a chcete sa posunúť na iný level, táto kategória izboviek je pre Vás. Čím sú vzácne a čo je na nich také netradičné? Všetko Vám poviem v tomto článku.

 

Monstera Albo Variegata

Táto rastlina je momentálne hitom medzi izbovkami. Poviete si, ale však je to len Monstera, čo môže byť na nej také vzácne? Je to práve sfarbenie listov a to závisí od sfarbenia stonky. Čím viacej bielej na stonke, tým budú aj listy bledšie. Biele škvrny – panašovanie, pochádza z prírodnej mutácie ktorá ovplyvňuje množstvo chlorofylu (zeleného farbiva) v listoch.

Prečo je Monstera Albo taká drahá? Je drahá, pretože sfarbenie je spôsobené prirodzenou mutáciou, ktorá sa geneticky neprenáša. Dokonca ani odrezky nemajú 100% úspešnosť na vytvorenie rovnakej pestrofarebnosti. Táto rastlina má tiež pomalú rýchlosť rastu, vysoký dopyt a obmedzenú ponuku. Nápadná farebnosť bielej alebo žltej je u izbových rastlín veľmi cenená. Toto sfarbenie je však v skutočnosti pre rastlinu zdrojom stresu.

Nedostatok chlorofylu v týchto častiach listov znamená, že nemôže prebiehať fotosyntéza, proces, ktorý vytvára energiu pre rastlinu. 

Poznáme niekoľko druhov sfarbenia, najznámejšie sfarbenie je ‘Half Moon’, čo v preklade znamená polovica mesiaca. Polovica listu je celá biela, je to naozaj nádhera, avšak celkom náročná na pestovanie.

Okrem prírodnej mutácie poznáme aj ‘Thai Constellation’ čo je geneticky modifikovaná Monstera, umelo vyvinutá prvý krát v  Thajskom laboratóriu, podľa toho nesie aj názov. Na rozdiel od prírodnej mutácie, táto nám zaručuje biele sfarbenie na listoch a nikdy nevyrastie zelený list. Cena sa však pohybuje ďaleko vyššie.

Anthurium Crystallinum

Anthurium Crystallinum

Je naozaj krásna izbovka, ktorá sa stáva čoraz populárnejšou pre pestovateľov. Odlišuje sa od ostatných jej zamatovo zelenými listami a sviežou bielou žilnatinou.

Zatiaľ čo starostlivosť o Anthuriums ako celý rod môže byť trochu náročná, druh Crystallium so svojimi exotickými a zamatovými listami je pomerne robustné a pri správnej starostlivosti môže prosperovať. Táto rastlinka je známa pre svoje predné laloky a medené spodné strany.

Ceny sa pohybujú od 30€ do 60€ za rastlinku vo veľkosti ako je na obrázku.

 

Philodendron Gloriosum

Philodendron Gloriosum

Sú to nádherné tropické nepopínavé rastliny s veľkými listami v tvare srdca. Ich listy dorastajú do obrovských rozmerov.

Prečo sú také drahé? Rastliny Philodendron Gloriosum sú drahé, pretože sú zriedkavé, rastú veľmi veľmi pomaly, omnoho pomalšie ako Monstera Albo Variegata. Okrem toho tieto rastliny nie sú dostupné vo veľkom počte a je po nich vysoký dopyt.

Tieto rasliny rastú naozaj veľmi pomaly. Len samotný výhonok nového listu nám doma rastie už skoro 5 mesiacov, ale sme trpezliví a dúfame, že čoskoro z toho bude nádherný list.