Kraslice zdobené perlovkou

Perlovka je stálofarebná priadza, ktorá sa používa na vyšívanie či háčkovanie. Priadza sa skladá z dvoch jednoduchých nití. Korene perlovky siahajú do Čiech, kde sa táto priadza vyrába dodnes.  Na výber je takmer 200 odtieňov a dokonca aj ombré odtiene, ktoré sú kombináciou ľubovoľnej farby s bielou.

 

Vajíčko musí byť umyté a dobre vysušené, aby sa s ním dalo pracovať.

Najskôr si prilepím stužku. Tento krok však môžem aj vynechať ak nechcem vajíčko zavesiť.

Stuha nemusí byť ničím špeciálna, vyberám si len podľa toho, aby proporčne sedela k vajíčku a teda nebola príliš široká. Čím je vajíčko väčšie, tým uško na zavesenie nechávam dlhšie a taktiež vyberám širšiu stužku. No a samozrejme, farbu stužky doladím podľa toho, aké perlovky idem použiť.

Lep nanesiem okolo stužky. Na značke alebo druhu lepu príliš nezáleží, podstatou je len to, aby lep po zaschnutí zostal transparentný. Ja osobne používam lepidlo na papier pretože rýchlo schne a je transparentné. Lep okolo stužky nechám zachnúť iba pár minúť aby malo stále lepkavý povrch.

Začínam lepiť perlovku. Na bledú škrupinu odporúčam vybrať kombináciu tmavších farieb a zase naopak, na tmavšiu škrupinu používam bledšie pastelové farby s kombináciou nejakej sýtejšej. Nie je to však pravdilo a vo výbere farieb sa medze nekladú.

S nadpojením inej farby si veľkú hlavu nerobte. Odstrihnem perlovku najlepšie ostrými nožnicami aby sa nestrapkal koniec, pritlačím s prstom, nanesiem trošku lepidla a natesnám druhú bavlnku na tú prvú a znova pritlačím s prstom.

Keď nadpájam bavlnky vždy počkám minútku aby bolo lepidlo zaschnuté a bavlnka poriadne držala, tak mám istotu, že sa neodlepí.

Vzorov je neskutočné množstvo. Je to individuálne podľa toho, čo sa Vám páči. Ja som si vybrala tento vzor, kde najskôr spravím riadky po celom vajíčku. Na riadky postačí obmotať bavlnu jeden až dvakrát.

Keď mám všetky riadky hotové, začínam s vypĺňaním. Bavlnku dávam jemne zošikma a následne obtáčam, pomáham si pri tom s prstami a vždy nanášam veľmi jemnú vrstvu lepidla. Takto pokračujem až do konca, pokiaľ nie sú vyplnené všetky riadky.