Madeirové kraslice

Tradícia madeirového vzoru vznikla v Portugalsku, kde pramení celá história slávnej výšivky. V každej krajine si ľudia túto výšivku pretvorili do svojej kultúry a tak vznikali nové vzory. Už to nebola len výšivka pretože postupne začali ozdovať rôzne predmety týmto vzorom. Následne ju aj malovali na keramiku a postupom času sa prišlo aj na zdobenie kraslíc. Spočiatku to bol len biely vosk na hladkej škrupine vyfúknutého vajíčka. S modernou technikou prišli malé vŕtačky vo veľkosti pera, s ktorými sa vybrusujú dierky, ovále alebo iné požadované tvary. A ako si vyrobiť takúto kraslicu?

 

Podstatu madeirových kraslíc tvoria hlavne dierky či iné tvary, ktoré sa vŕtajú do vyfúknutej škrupiny. Najčastejšie používam husacie alebo kačacie vajíčka, pretože sú väčšie a vzor na nich lepšie vynikne. Samozrejme, sú vhodné akékoľvek vyfúknuté a umyté vajíčka.

Ako prvé si predkreslím čiary v ktorých chcem krsliť. Základom je rozhodnúť sa, či chcete mať vzor vertikálne alebo horizontálne.

Následne kreslím vzor, ktorý chcem vŕtať. Dávam si na tom záležať, hlavne aby bolo všetko rovnomerné. Ceruzkou príliš netlačím, stačí písať zľahka, ale nemusíte sa báť, ceruzka ide veľmi ľahko zmazať zo škrupiny.

Na vŕtanie jednotlivých vzorov potrebujete ‘špeciálnu’ vŕtačku, ktorá vlastne nie je ničím špeciálna, akurát nebýva súčasťou domácnosti. Vŕtačka by mala byť čo najľahšia, aby Vás neboleli prsty pri vŕtaní, s nadstaviteľnými otáčkami a rôznymi vymeniteľnými vrtákmi pre čo najkrajšie vzory.

Táto technika je zo všetkých asi najzložitejšia. Škrupina vajíčka je veľmi krehká a môže hocikedy prasknúť. Najhoršie je, keď Vám praskne pri poslednej dierke. Ach.. Ale nestraďte nervy a začnite od začiatku, ten výsledok potom stojí za to. Verte mi. 🙂

(Pri vŕtani sa zo škrupiniek práši jemný prach, takže ak máte citlivé oči, odporúčam nasadiť si okuliare.)

Po vyvŕtaní dierok odporúčam vajíčka namočiť do roztoku zloženého z vody a bielidla. Husacie vajíčka môžete nechať namočené 3-4 minúty, na slepačie vajíčka si dajte pozor. Ich škrupina je veľmi tenká a bielidlo túto škrupinu veľmi rýchlo rozpustí. Ak pracujete len so slepačími vajíčkami, tak odporúčam jemnejší roztok.

A načo je vôbec tento roztok dobrý? Vyvŕtané dierky krásne zaoblí a nežiadúce ‘piliny’ nám rozpustí a výsledok je o to krajší.

 

Na rad prichádza najkrajšia fáza zdobenia vajíčka, z ktorej sa stane kraslica.

Škrupinu nechám vždy dôkladne vyschnúť, pretože voda by mohla zmyť alebo zdeformovať vosk, ktorým kreslím jednotlivé vzory.

Na zdobenie používam ceruzku, do ktorej som z opačého konca zapichla špendlík. Ak Vám však vyhovuje niečo iné, budem veľmi rada, ak mi napíšete Vaše nápady.

Špendlík namáčam do teplého vosku a jednoducho kreslím. V tomto sa medze nekladú, kresliť môžete podľa fantázie. Ak to však robíte prvý krát, odporúčam začať s bodkami, aby ste do ruky dostali zvyk.