Nenáročné izbové rastliny

Tieto druhy rastlín sú vhodné pre začiatočníkov, ktorí si chcú skrášliť interiér nejakými izbovkami a nemajú skúsenosti s pestovaním rastlín. Taktiež sú vhodné pre ľudí, ktorí často cestujú, pretože tieto kvety naozaj nepotrebujú starostlivosť a bez vody vydržia celé dni dokonca aj týždne. Ktoré to sú? Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

 

Svokrine jazyky – Sansevieria

Svokrine jazyky berú prvenstvo nenáročným rastlinám. Museli by ste sa veľmi snažiť, aby ste ich zničili. Je to skvelá rastlina do spálne, pretože počas dňa ukladá kyslík a potom ho uvoľňuje až v noci.

Jedným z najčastejších problémov je nadmerné zalievanie. Tieto rastliny nemajú radi premočenú pôdu, pretože tá môže viesť k hnilobe koreňov.

Aby ste vedeli, kedy je čas zalievať, nespoliehajte sa len na to, ako vyzerá povrch pôdy. Namiesto toho opatrne zapichnite prst alebo drevenú paličku niekoľko centimetrov do pôdy. Ak cítite vlhkosť alebo vidíte, že sa na paličku lepí pôda, nezalievajte.

Na jar a v lete ocenia hnojenie, ale ani s tým si nemusíte lámať hlavu, postačí raz za mesiac.

Potosovec - Epipremnum aureum

Potosovec - Epipremnum aureum

Nenáročná, vždy zelená izbová rastlina žiadaná pre svoje lesklé, zelené alebo panašované listy na kaskádovitých stonkách. Panašovaný Potosovec umiestnený v slabých svetelných podmienkach môže stratiť časť svojej bielej farby, pretože iba zelená časť môže absorbovať svetlo. Na druhej strane, ak si všimnete, že listy vašej rastliny vyzerajú bledšie ako zvyčajne, je to znamenie, že vaša rastlina dostáva príliš veľa svetla.

Potosovec nerastie tak do hustoty ako do dĺžky. Dokáže sa ťahať až 12 metrov. Uprednostňuje stredne svetlé, ale nie priame slnečné svetlo. Je dokonca schopný prežiť dlhú dobu pri slabom osvetlení. Čím menej svetla bude mať, tým väčší bude rozostup medzi listami. Listy z času na čas osprchujte alebo utrite mäkkou bavlnenou handričkou.

Rozmnožuje sa veľmi ľahko, stačí odstrihnúť približne jeden centimeter pod kĺbikom a dať do čistej vody. Už po týždni či dvoch sa začnú objavovať prvé malé korienky.

Juka - Yucca

Juka - Yucca

Tieto rastliny majú tendenciu prospievať trochu zanedbávaniu, než prílišnej pozornosti. Ľahko sa prelievajú a rozmočené stonky sú znakom príliš veľkého množstva vody.

Medzi najlepšie podmienky pre rastliny Juky patrí svetlý kútik s relatívne nízkou vlhkosťou. Okrem toho tieto rastliny nie sú náchylné na škodcov.

Rastliny Juky v priebehu času zvyčajne stratia spodné listy, čo dáva rastline príjemný „stromovitý“ vzhľad.

Najčastejším spôsobom rozmnožovania rastliny je pomocou odrezku. Jednoducho odrežte bočný výhonok s ostrým nožom, nechajte ranu niekoľko dní zaschnúť, potom zasaďte túto rastlinu do nového kvetináča a dobre zalejte.

Lopatkovec - Spathiphyllum

Lopatkovec - Spathiphyllum

To, že je nenáročná na pestovanie Vám sem písať už nemusím.  Lopatkovec je jedna z najlepších rastlín na zlepšenie vzduchu v interiéri.

Kvietky sa zvyčajne objavujú začiatkom leta a pretrvávajú celé týždne. Žiadne kvety? Rastliny, ktoré nekvitnú, zvyčajne nedostávajú dostatok slnečného svetla. Premiestnite rastlinu na svetlejšie miesto, ale chráňte ju pred priamym slnkom, ktoré môže spáliť listy.

A kedy viete, že ju treba poliať? Začnú jej ovísať listy a zostane tak povediac smutná. Ideálne je raz do týžňa a nemusíte ju veľmi prelievať.

Pozor táto rastlinka je mierne jedovatá, po konzumácii spôsobuje pretrvávajúce pálenie v ústach. Preto ju uchovávajte  mimo dosahu detí, mačiek a psov, ktorí sa s ním môžu hrať alebo ju žuvať, a po manipulácii s ňou si dôkladne umyte ruky.