Must have izbové rastliny

Ľahko dostupné izbové rastliny, ktoré by nemali chýbať u každého pestovateľa. Nie sú príliš náročné na pestovanie, avšak niektoré z nich si zaslúžia pozornosť a občasné hýčkanie. Do tejto kategórie by som mohla zaradiť veľmi veľa rastlín, ale vybrala som pre Vás tie moje najobľúbenejšie, ktorým sa u nás darí.

 

Ficus Lyrata

Ficus lyrata je dokonalou izbovou rastlinou. Rastlina má veľmi veľké, silne žilkované a husľovité listy, ktoré rastú vzpriamene na vysokej rastline.

Tieto rastliny pochádzajú z trópov, kde sa im darí v teplých a vlhkých podmienkach. To ich robí o niečo náročnejšími pre pestovanie v domácnostiach, v ktorých často chýba dostatočná vlhkosť vzduchu. Napriek tomu sú to našťastie pomerne robustné rastliny, ktoré primerane dlho znesú aj nie ideálne podmienky.

Sú dokonalé, ak ich môžete umiestniť do nádoby stojacej na podlahe, kde rastlina môže dorásť do výšky doch metrov alebo viac. 

Ak však vaša rastlina stráca listy, je to pravdepodobne znak príliš nízkej vlhkosti pri koreňoch alebo nízkej vlhkosti a studeného suchého vzduchu. Skúste rastlinu pravidelne rosiť, aby ste zvýšili vlhkosť prostredia.

Ficus Elastica Tineke

Ficus Elastica Tineke

Fikusy nerastú zrovna najrýchlejšie, ale ak nerastú vôbec, bežnými dôvodmi sú slabé osvetlenie alebo prílišný rast koreňov. Je zrejmé, že zima je zvyčajne obdobím bez rastu, takže jar a leto sú časmi, kedy sa treba obávať, ak nezískate žiadne krásne nové listy.

Tieto veľké, lesklé listy môžu byť magnetom na prach, ktorý listom blokuje dýchanie a zabraňuje správnej absorbcii svetla. Tomuto vieme jednoducho predchádzať. Stačí ich utrieť vlhkou handričkou každý mesiac alebo podľa potreby.

Ficus môže byť mierne jedovatý pre domáce zvieratá, ale pre nás. Dôvodom je mliečna šťava, ktorá sa objaví po odrezaní listu. Pri zjedení môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti a podráždiť oči či pokožku, ak si ju rýchlo nezmyjete. Najlepšie je uchovávať mimo dosahu domácich zvierat a detí.

Ctenanthe Burle-Marxii

Ctenanthe Burle-Marxii

Pomerne často je táto rastlina zamieňaná s Calatheou, pretože vyzerjaú veľmi podobne. Taktiež má schopnosť hýbať listami podľa svetla v miestnosti.

Ctenanthe Burle-Marxii je zaujímavá izbová rastlina a hodí sa do miestností bez priameho slnka. Rastlina preferuje tieň. Neumiestňujte túto rastlinu na priame slnečné svetlo, pretože priame lúče môžu spáliť listy.

Listy sú najzaujímavejšou črtou tejto rastliny. Pruhovaný vzor rybej kosti je na vrchu listov tmavozelený. Spodná strana listov Ctenanthe Burle-Marxii je často červená alebo sivastá.

Ak si zakúpite túto rastlinu, majte na pamäti, že zmena prostredia je stresujúca a rastlina potrebuje čas, aby si zvykla na nové podmienky. Počas prvých týždňov môžete vidieť, že rastlina nie je taká energická, nehýbe listami a je skleslá, neprepadajte panike a dajte tomu čas.

 

Monstera Deliciosa

Monstera Deliciosa

Monstery sú vďačné izbovky, ktoré vyháňajú nové listy aj počas zimného vegetačného obdobia.

Tieto rastliny uprednostňujú mierne vlhkú pôdu a vo všeobecnosti medzi zalievaním radi trochu vyschnú.

Pravidelne otáčajte Monsteru, aby ste zaistili rovnomerný rast na všetkých stranách a často umývajte listy od prachu, aby rastlina mohla efektívne fotosyntetizovať. 

Častým problémom pri tých raslinách býva žltnutie listov. Najčastejšie dochádza k žltnutiu v dôsledku nadmerného alebo nedostatočného zavlažovania. Ak na tom istom liste vidíte kombináciu žltej a hnedej, je to zvyčajne kvôli nadmernému zalievaniu. Ak sa objavia úplne žlté listy spolu s niekoľkými hnedými chrumkavými škvrnami na ďalších listoch, môže to byť podmáčanie.