Dálie

Ich kvety sú dokonalé a neodolateľné pre každého záhradkára a nadšenca. Posledné roky sa stávajú čoraz populárnejšími.

 

Leto by nebolo tým pravým letom bez dálii. Ich nádherné kvety existujú takmer vo všetkých farbách od jemných pastelových až po sýte žiarivé odtiene. Variácie nájdeme aj v tvaroch kvetov, od malých tesných guľôčok až po kvety vo veľkosti tanierov, ktoré zaručene ohromia naozaj každého.

 

Dálie dnes môžete nájsť aj v bežných záhradných centrách ako Obi či Hornbach, avšak väčšinou sú to nízkokmenné dálie, ktoré su veľmi vhodné na pestovanie napríklad na balkóne. Avšak jednu takúto malú mám v záhrade a veľmi sa jej darí. Tie vysoké si môžete objednať pred  sezónou zo zahraničných fariem, kde si vyberiete presný druh kvetu. Ja som objednávala z famflowerfarm a som vysoko spokojná. Prišli na čas v objednanom termíne, krásne zabalené, všetky boli označené a navyše sa im perfektne darí v záhrade.

Čím viac kvetov si odrežete do vázy, tým viac kvetov rastlinky vytvoria.

Vyžadujú úrodnú, vlhkú, ale dobre priepustnú pôdu a slnečné, nie príliš veterné miesto. Majú radi dostatok priestoru na rast – pestujte ich asi 60 cm od seba.

Zalievam ich každý večer pri polievaní záhrady. Okolo každej rastliny mám spravený okraj, aby sa tam voda udržala.

Akonáhle zasadíte dáliu, budete jej musieť poskytnúť určitú podporu, pokiaľ nejde o trpasličiu odrodu. Rastú rýchlo a majú tendenciu padať, najmä ak sú hlavičky kvetov veľké. Pridajte pevný kolík alebo bambusové palice a každých pár týždňov priviažte nový rast.

Na jeseň hľuzy vykopte a očistite od hliny. Ja ich nechávam chvíľu na slniečku aby opadla hlina a boli čisté. Hľuzy prezimujú na suchom mieste bez mrazu.

Začiatkom apríla ich predsádzam do kvetináčov a následne  od mája ich vysadím do záhonov v záhrade, zavisí to od počasia, môžu sa vysádzať do pôdy aj skôr alebo naopak neskôr.